Nezasitna požuda
Bhagavad-gītā 3.39
āvrtam jñānam etena
jñānino nitya-vairinā
kāma-rūpena kaunteya
duspūrenānalena ca
āvrtam — prekrivena; jñānam — čista svjesnost; etena — tim; jñāninah — onoga tko ima znanje; nitya-vairinā — vječnim neprijateljem; kāma-rūpena — u obliku požude; kaunteya — o Kuntīn sine; duspūrena — nikada zadovoljna; analena —kao vatra; ca — također.
Tako čistu svjesnost mudroga živog bića prekriva njegov vječni neprijatelj u obliku požude, koja se nikada ne može zadovoljiti i koja bukti kao vatra.
Smisao: U Manu-smrtiju je rečeno da se požuda ne može zadovoljiti nikakvom količinom osjetilnog uživanja, kao što se vatra nikada ne može ugasiti neprestanim dodavanjem goriva. U materijalnom svijetu središte je svih djelatnosti seks i zato se materijalni svijet naziva maithunya-āgāra, okovi seksa. U običnom zatvoru kriminalci se drže iza rešetaka. Slično tome, kriminalci koji se ne pokoravaju Gospodinovim zakonima bivaju okovani seksom. Unapređivanjem materijalne civilizacije utemeljene na zadovoljavanju osjetila produžuje se materijalno postojanje živoga bića. Stoga je požuda simbol neznanja zbog kojeg živo biće ostaje u materijalnom svijetu. Prilikom uživanja u zadovoljavanju osjetila može biti prisutan neki osjećaj sreće, ali taj je takozvani osjećaj sreće najveći neprijatelj osjetilnog uživatelja.
(iz Bhagavad-gīte kakva jest; prijevod i tumačenja A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada)