Transcendentalni avion
Śrīmad-Bhāgavatam 4.12.30.
tadottānapadah putro
dadarśāntakam āgatam
mrtyor mūrdhni padam dattvā
ārurohādbhutam grham
tadā — tada; uttānapadah — kralja Uttānapāde; putrah — sin; dadarśa — mogao vidjeti; antakam — utjelovljenu smrt; āgatam — prišla mu je; mrtyoh mūrdhni — na glavu smrti; padam — stopala; dattvā — stavio; āruroha — popeo se; adbhutam — divnu; grham — na letjelicu koja je ličila na veliku kuću.
Dok se pokušavao popeti na transcendentalni avion Dhruva Mahārāja je vidio da mu prilazi utjelovljena smrt. Međutim, ne mareći za smrt, iskoristio je priliku da stavi svoja stopala na njenu glavu i tako se popeo na letjelicu, koja je bila velika kao kuća.
Smisao: Mišljenje da bhakte i abhakte napuštaju tijelo na potpuno jednak način je potpuno pogrešno. Dok se penjao na transcendentalnu letjelicu, Dhruva Mahārāja je iznenada ugledao pred sobom utjelovljenu smrt, ali se nije uplašio. Umjesto da mu smrt zada neprilike, Dhruva Mahārāja je iskoristio njeno prisustvo, stavivši svoja stopala na njenu glavu. Ljudi siromašnog znanja ne znaju razliku između smrti bhakte i smrti abhakte. U vezi s tim možemo navesti ovaj primjer: mačka nosi u ustima mačiće, a isto tako ustima lovi miša. Površno gledajući, čini se da nema razlike, ali ustvari nije tako. Kada mačka drži u ustima miša, to za njega znači smrt, ali kada nosi mačića, on u tome uživa. Penjući se na letjelicu Dhruva Mahārāja je iskoristio dolazak utjelovljene smrti koja je došla da mu oda poštovanje; stavivši svoja stopala na njenu glavu, popeo se na jedinstvenu letjelicu, za koju je ovdje rečeno da je bila velika kao kuća (grham).
Ima mnogo drugih sličnih primjera u Bhāgavata literaturi. Rečeno je da je letjelica koju je Kardama Muni stvorio da bi povezao svoju ženu Devahūti po čitavom univerzumu bila nalik gradu i u njoj je bilo mnogo kuća, jezera i vrtova. Suvremeni znanstvenici su izumili velike avione, ali oni su natrpani putnicima koji doživljavaju svakakve neudobnosti dok putuju njima. Materijalistički znanstvenici ne mogu savršeno proizvesti ni materijalni avion. Da bi mogli usporediti njihove avione sa avionom koji je upotrijebio Kardama ili avionom poslanim sa Višnuloke, morali bismo napraviti avion velik kao veliki grad, opremljen sa svim udobnostima za život – jezerima, vrtovima, parkovima itd. Njihov avion bi morao moći letjeti međuplanetarnim prostorom, lebdjeti i posjećivati sve druge planete. Ako izume takav avion, onda neće morati praviti različite svemirske stanice za uzimanje goriva kako bi putovali svemirom. Takav avion bi imao neograničenu zalihu goriva ili bi, kao avion sa Višnuloke, letio bez goriva.
(iz Śrīmad-Bhāgavatama, krunskog dragulja vedske književnosti. Prijevod i tumačenja A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada)